Skalar

Rozmiar: 15113 bajtów

Stanowisko Systematyczne

Typ: Strunowce ( Chordata )
Podtyp: Kręgowce ( Vertebrata )
Nadgromada: Szczękowce ( Gnathostomata )
Grad: Teleostomi
Gromada: Promieniopłetwe ( Actinopterygii )
Podgromada: Nowopłetwe ( Neopterygii )
Dział: Kostnoszkieletowe (Teleostei )
Poddział: Doskonałokostnoszkieletowe ( Euteleostei )
Nadrząd: Acanthopterygii
Rząd: Perciformes - okoniokształtne
Podrząd:Labroidei- wargaczowce
Rodzina: Cichlidae- pielęgnicowate
Gatunek: SKALAR /PTEROPHYLLUM SCALARE/

Rozmiar: 45933 bajtów

Żaglowce pochodzą ze środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Zamieszkują rozmaite środowiska od spokojnych wód z wzniesionymi roślinami wodnymi i grzybieniami, po pozbawione roślinnościami odcinki rzek Amazonii i Gujany.

Rozmiar: 9627 bajtów

Żaglowce zazwyczaj żyją w luźnych grupach i są bardzo przywiązane do miejsca. Sporadycznie przebywają w otwartej toni wodnej, raczej trzymają się w pobliżu rozmaitych kryjówek.

Rozmiar: 37799 bajtów

Jeden z kilku gatunków żaglowców żyjących w wodach Amazonii, SKALAR (PTEROPHYLLUM SCALARE), znalazł się wśród najpopularniejszych ryb akwariowych. Wygrzbiecony i bardzo mocno ścieśniony tułów jest rozszerzony w górę i dół przez wysokie płetwy nieparzyste. Długość ciała dochodzi do 15 cm, a wysokość może sięgać 25 cm. Taka forma wyklucza gwałtowne zrywy, toteż skalary odznaczają się łagodnością i obca im jest wszelka agresywność. Pływają majestatycznie pomiędzy roślinami, badając otoczenie za pomocą długich, przekształconych w wici, płetw brzusznych. Ubarwienie ryb jest bardzo zróżnicowane i zależy od odmiany. Dzika forma skalara jest srebrzysta, z poprzecznymi, dymno-szarymi pasami. Tęczówka oka jest czerwona. Czarne lub nakrapiane odmiany wyhodowano sztucznie.

Rozmiar: 39785 bajtów Rozmiar: 41533 bajtów Rozmiar: 18968 bajtów

DYMORFIZM PŁCIOWY

Przejawia się tym, że u ryb dorosłych w jednym wieku samce są z reguły większe, z potężniej zaznaczonym czołem. W okresie rozrodczym u samców brodawka płciowa jest zaostrzona, natomiast u samic jest ona szersza i bardziej zaokrąglona.

Rozmiar: 51766 bajtów

ROZMNAŻANIE

Skalary najczęściej składają ikrę w akwarium ogólnym. W celu uzyskania licznego potomstwa, rozważniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie tarlaków do dużego zbiornika z wodą o identycznych parametrach, jak w akwarium ogólnym. Para do tarła dobiera się sama z gromadki wyhodowanych wspólnie ryb. Ikra składana jest na oczyszczonej powierzchni liścia lub przedmiotach stałych np. korzeniach. Osobniki obu płci solidnie sprawują opiekę nad ikrą. Samiec bądź samica wentylują ikrę płetwami piersiowymi. Rodzice nieustannie bronią swojego potomstwa przed drapieżnictwem innych ryb. W zależności od temperatury wody, wylęg otrzymujemy po 2-6 dniach. Larwy po wykluciu się początkowo trwają w zawieszeniu przyklejone do roślin, a potem opadają na dno zbiornika. Młode larwy przylepiają się za pomocą wydzieliny gruczołów nazywanych przylgowymi lub cementowymi. Gruczoły przylgowe znajdują się na głowie i są skupione albo na specjalnych wzgórkach. U skalarów jest 6 wzgórków z gruczołami na wierzchu głowy. Leżące na dnie larwy, zbijają się w gromadki. Na dnie zbiornika nie mogą znajdować się zanieczyszenia. Zanieczyszczenia uniemożliwiają oddychanie, poprzez zatykanie skrzeli. Po zresorbowaniu woreczka żółtkowego, larwy zaczynają pływać. Natychmiast po tym okresie trzeba zacząć karmić "pyłem", bądź organizmami żywymi np. wrotkami, larwami oczlików! Młody narybek zupełnie nie przypomina postać dorosłą skalara. Dopiero po kilku dniach, możemy zaobserwować wygrzbiecenie i pigmentację ciała młodych skalar.

Rozmiar: 40895 bajtów

Iza Smaruj
V rok Rybactwo